Owoc miesiąca – banan

Banany są jednym z najbardziej popularnych owoców w Polsce, być może dlatego, że są niedrogie i dostępne przez cały rok.

Spośród wszystkich owoców, banany są jednym z najlepszych źródeł potasu, z około 450 miligramami (mg) na banana. Zdrowe osoby dorosłe, nie przyjmujące określonych leków, powinny dążyć do spożywania 4,700 mg potasu dziennie, choć niewielu Polaków osiąga ten cel. Wysokie spożycie potasu może pomóc w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi, a także zostało powiązane z niższym ryzykiem udaru i prawdopodobnie chorób serca.

Banany są świetną przekąską, ponieważ są naturalnie pakowane i dość sycące. Dobrze smakują pokrojone w plasterki na zimnych lub gorących płatkach śniadaniowych, kanapkach z masłem orzechowym i jako dodatek do owocowego smoothie. Możesz również przygotować kremowy deser przypominający lody, zamrażając pokrojone banany na co najmniej dwie godziny, a następnie przecierając je w robocie kuchennym do uzyskania gładkiej konsystencji. Dla wzmocnienia smaku można dodać kakao w proszku, masło migdałowe lub orzechowe, cynamon, samodzielnie lub w dowolnej kombinacji.

Blisko spokrewniony platan (często sprzedawany obok bananów w sklepach spożywczych) to kolejny owoc, który warto dodać do swojego menu. Są one bardziej bogate w skrobię i mniej słodkie niż banany i są spożywane po ugotowaniu, a nie na surowo. Wybierz platany, które są żółte z czarnymi plamkami lub w większości czarne; obierz je, pokrój w plastry i usmaż na patelni, a następnie podawaj razem z czarną fasolą w ramach dania inspirowanego kuchnią karaibską.